بی کفایتی آل سعود-ضرورت تشکیل کمیته حقیقت یاب و نهاد ناظر بر حج

حادثه دلخراش کشته و زخمی شدن زائران بیت الله الحرام در منی آن هم به فاصله تنها چند روز پس از حادثه سقوط جرثقیل در خانه خدا بار دیگر بی کفایتی و ناتوانی مزدوران آل سعود را اثبات کرد.

بدیهی است ابتدایی ترین وظیفه مجریان حج و خادمان حرمین شریفین حفاظت از جان و حفظ سلامتی زائران و ضیوف الرحمن است. رهبری معظم انقلاب نیز در پیام امسال خود به کنگره عظیم حج بر این نکته تاکید کرده و فرموده اند: "امسال حادثه‌ی تلخ و خسارت‌بار مسجدالحرام، کام حاجیان و ملّت های آنان را تلخ کرد. درست است که درگذشتگان این حادثه که در حال نماز و طواف و عبادت به دیدار حق شتافتند، به سعادتی بزرگ دست یافته و در حریم امن و رعایت و رحمت الهی آرمیده‌اند ان‌شاءالله -و این تسلّایی بزرگ برای بازماندگان آن ها است - ولی این نمی تواند از سنگینیِ مسئولیّت کسانی که متعهّد امنیّت ضیوف‌الرّحمانند بکاهد. عمل به این تعهّد و ادای این مسئولیّت خواسته‌ی قطعی ما است."این دو حادثه علاوه بر داغدار نمودن امت اسلامی، مراسم حج امسال را نیز تحت تاثیر قرار داده است. این بی کفایتی بدون شک غیر قابل پذیرش است، کشورهای اسلامی علی الخصوص کشورهایی که زائران آن ها در این دو حادثه جان باخته و یا مصدوم شده اند حق و مسئولیت دارند تا ضمن بازخواست از مسئولان بی کفایت آل سعود و کشف دلایل این حوادث ناگوار از تکرار چنین وقایع دلخراشی پیشگیری نمایند.

اقدام سریع و ارزشمند وزارت خارجه در تشکیل ستاد ویژه برای پیگیری امور و هماهنگی اقدامات همه دستگاه ها در این زمینه، اقدامی بسیار سنجیده و ارزشمند است. علاوه بر این؛ مسئولان دیپلماسی کشور بایستی از تمامی ابزارهای دیپلماتیک برای همگرایی و هماهنگی بین کشورهای اسلامی در پیگیری این موضوع بهره برند. در این مسیر، از وزارت خارجه انتظار می رود ضمن رایزنی با دیگر کشورهای اسلامی، درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور نمایندگان کشورهای زائران مصدوم را ارائه و تحقیقات و پیگیری کامل را تا روشن شدن ابعاد این حوادث و احقاق حقوق حادثه دیدگان انجام دهد. بدیهی است پیگیری کامل موضوع و شناسایی عوامل مقصر در این جریان و معرفی و مجازات آنان کمترین توقعی است که از این کمیته حقیقت یاب انتظار می رود.

فاجعه ی سنگین منا که بر اثر بی کفایتی و بی لیاقتی حکام سعودی مرگ شهادت گونه هزاران تن از حجاج مظلوم کشورهای مختلف اسلامی را به دنبال داشت با همه تلخی ها و ناگواری هایش اما درهایی از آگاهی و حقیقت را به روی مسلمانان گشود که می توان به چند مورد آن اشاره نمود.

اولا به امت اسلامی نشان داد که حکومت آل سعود به هیچ وجه صلاحیت اسلامی، انسانی، مدیریتی و اخلاقی برگزاری مناسک عظیم حج را ندارد زیرا در طی ۳۰ سال گذشته حملات پلیسی و حوادث گوناگون قابل پیشگیری بسیاری جان خیل عظیمی از حجاج را گرفته است که در فاجعه منا این بی کفایتی به اوج خود رسیده و دنیای اسلام را به این نتیجه رسانده است که باید برای مدیریت یکی از بزرگترین مراسم و گردهمایی مذهبی جهان تصمیمی اتخاذ نمایند تا در آینده دنیای اسلام با چنین فجايعی مواجه نگردند.

ثانیا با برخوردی که مسئولین و نیروهای نظامی و امدادی سعودی با مجروحان و شهدا داشتند خوی غیرانسانی و غیر اخلاقی حکومت سعودی بر مسلمانان هویدا گشت. به گفته شاهدان بسیاری از شهدای منا در اثر کوتاهی و بی توجهی میزبانان سنگ دل به لقاالله پیوستند.

ثالثاً هیبت پوشالی و سست حکومت آل سعود از یک سو و اقتدار و ابهت ایران اسلامی از سوی دیگر با هشدار قاطع و سرشار از قدرت ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص رعایت احترام حجاج ، مجروحان و جان باختگان ایرانی در معرض نمایش جهانی قرار گرفت و افتخار و عزت ایرانیان را در پی داشت.

در انتها با گرامی داشت یاد و خاطر شهدای فاجعه منا و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان و مصدومان این حادثه، برای بازماندگان از درگاه یگانه بی همتا صبر و اجر مسئلت می نمائیم و امیدواریم با تدبیر امت اسلامی حرمین شریفین از اسارت و سیطره وهابیت خارج گردد. و به عنوان راهکار نهایی و جدی برای عدم تکرار این حوادث و وقایع، تشکیل نهادی برای نظارت بر اجرای مراسم کنگره عظیم حج از سوی سازمان همکاری اسلامی و با عضویت کشورهای موثر در جهان اسلام بایستی مورد توجه این سازمان قرار گیرد امید است با پیگیری جدی این حوادث و مجازات خاطیان، زمینه برای عدم تکرار چنین حوادث دلخراشی فراهم آید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آخرین مطالب

همکاری با ما