رایزنی مهندس طاهری در رابطه با جنگ و صلح و نیروهای مسلح - 27 مرداد 1367

مطلبی که میخوانید از سری خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی است:

ساعت نه و نیم به مجلس رفتم. تا ده گزارش ها خوانده شد. آقای [سیروس] ناصری از وزارت خارجه آمد و در مورد مسائل آتش بس مشورت کرد. احتمال تاخیر در عقب نشینی عراق با عجله ای که عراق در استفاده از شط العرب دارد، می تواند توازن ایجاد کند.

معاون وزیر خارجه چین آمد. پیام دوستی و توسعه روابط آورد. پیامی به غلام اسحاق‌خان در مورد مرگ ضیاءالحق امضاء کردم. با آقای خامنه‌ای در گلف تلفنی صحبت کردم و درباره رفتن ایشان برای تشییع جنازه به پاکستان صحبت شد.
عصر آقای محتشمی [وزیر کشور] آمد. درباره نیروهای انتظامی و پاکسازی در کردستان و احتمال ادغام نیروها مذاکره کرد. آقای مهندس طاهری آمد.درباره جنگ و صلح صحبت کرد و خواستار کار در رابطه با نیروهای مسلح شد.
آقایان مسیح مهاجری و محمد رضا بهشتی آمدند. درباره امور جاری صلح، بازسازی و روابط با غرب مذاکره شد. تا ساعت نه شب در دفترم کار کردم. به سپاه و نزاجا دستور داده شد، سعی کنند تا زمان آتش بس، به هر مقدار ممکن در جاهایی که از مرز عقب هستند، خود را به مرز نزدیک کنند. به منزل آمدم.

 خبرنگار خبرگزاری رویتر در تهران، پیرامون اوضاع سیاسی اقتصادی ایران پس از جنگ نوشت: یک دیپلمات غربی دیروز درست چند ساعت پیش از اعلام تاریخ آتش بس گفت: « دلایل پایان دادن به جنگ، دقیقاً خود عواملی هستند که پس از برقراری صلح، رهبری ایران را با شدیدترین اعتراضات روبرو خواهد کرد.»  وی اقتصاد درهم شکسته ایران، شکست‌های نظامی، از بین رفتن روحیه مردم به خاطر حملات موشکی و شیمیایی عراق، کهولت سن و عدم سلامت آیت الله خمینی رهبر ایران را به عنوان برخی از اهرم‌های فشار دانست که تهران را مجبور کرد، بین تداوم جنگ و بقای انقلاب یکی را انتخاب کند. در حالی که رئیس جمهوری ایران دوشنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای ایران در نتیجه جنگ در وضعیت بسیار قوی به سر می برند، تعیین خطوط مرزی، مبادله اسرای جنگی و مسئله ناراضیان سازمان مجاهدین خلق، همه مسائل مهمی هستند که می‌توانند سریعاً در مذاکرات مستقیم دو کشور برای ترک مخاصمه، تأثیر سوء بر جای گذارند.»


منبع:  http://hashemirafsanjani.ir/fa/node/204602

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آخرین مطالب

همکاری با ما