مهاجر الی الله در دومین سال سفر

دوسال گذشت، دوسال از عروج ملكوتي مردي كه تمام عمر بي هيچ ادعايي در خانه و جامعه مشق وصال دوست مي‌نوشت. دوسال سخت و واقعاً سخت بر ما گذشت و سختيش با رحلت بي بي و پس از آن مادر عزيزم دوچندان شد و با ناملايمتي‌ها و توقعات نابجاي برخي باز هم سخت‌تر!

 

يادش بخير همين چند سال پيش ياري داشتم كه با او مي‌توانستم راجع همه چيز صحبت كنم، از سياست تا ديانت، از چرخ معيوب اقتصاد تا روياي مدينه فاضله، از قيام سرخ حسين تا فرياد سبز قائم، از تاريكخانه‌هاي مخوف ستم‌شاهي تا بي‌لياقتي و قدرنشناسي برخي مسئولين، از عرفان و اشراق، از فقه و كلام و حتي از اعجاز آيات قرآن و شعر حافظ، و اين‌ها همه‌ي سرفصل‌هاي دردل‌هاي يك پسر با پدر نبود. و براي من چه افسوس كه شوق وصال دوست بيش از اين به من مهلت نداد تا تلمذ كنم انديشه‌هاي نانوشته ياري چنين شفيق.

باري به هر جهت در طلیعه ایام ذی حجه 1434قمري، مردی با اخلاص و از سلاله خوبان با زبان روزه به اغما رفت، در روز عرفه با نیایش پاکاني كه دست دعا بلند نموده بودند، تطهیر شد و در میعاد قربان مصادف با 24مهر ماه1392 به دیدار معبود و محبوب خویش شتافت.

بزرگي گفته است كه انسانها چهار دسته هستند؛ اول: آناني كه وقتي هستند، هستند و وقتي نيستند، نيستند. عمده‌ي آدمها حضورشان مبتني به فيزيك است. تنها با لمس ابعاد جسماني آنهاست كه قابل فهم مي‌شوند. بنابراين اينان تنها هويت جسمي دارند. دوم: آناني كه وقتي هستند، نيستند و وقتي هم كه نيستند، نيستند. مردگاني متحرك در جهان. خود فروختگاني كه هويتشان را بازاي چيزي فاني واگذاشته‌اند. بي‌شخصيت‌اند و بي‌اعتبار. هرگز به چشم نمي‌آيند. مرده و زنده‌ي ايشان يكي است. سوم: آناني كه وقتي كه هستند، هستند و وقتي كه نيستند، باز هم هستند. آدمهاي معتبر و با شخصيت. كساني كه در وقت بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تأثيرشان را مي‌گذراند. كساني كه همواره به خاطر مي‌مانند و دوستشان داريم و برايشان ارزش و احترام قائليم. چهارم: آناني كه وقتي هستند، نيستند و وقتي كه نيستند، هستند. شگفت انگيزترين آدمها. در زمان بودنشان چنان قدرتمند و با شكوه‌اند كه ما نمي‌توانيم حضورشان را دريابيم. اما وقتي كه از پيش ما ميروند نرم نرم و آهسته آهسته درك مي‌كنيم، بازمي‌شناسيم و مي‌فهميم كه آنان كه بوده‌اند. چه مي‌گفتند و چه مي‌خواستند. ما هميشه عاشق اين آدمها هستيم. هزار حرف داريم برايشان اما وقتي در برابرشان قرار مي‌گيريم قفل بر زبانمان مي‌زنند. اختيار از ما سلب مي‌شود. سكوت مي‌كنيم و غرق در حضورشان مست مي‌شويم و درست در زماني كه مي‌روند يادمان مي‌آيد كه چه حرفها داشتيم و نگفتيم. شايد تعداد اينها در زندگي هر كدام از ما به تعداد انگشتان يك دست هم نرسد و بي شك مهندس رجبعلي طاهري براي بسياري از ما اينچنين بود. مرحوم حاج مهندس رجبعلي طاهري در مرتبه اول براي من يك پدر بود با همه ويژگي‌ها و خواسته‌هاي يك پسر از يك پدر، پس از مدتي و در چند سال قبل از هجرتش بيشتر برايم حكم يك يار و يك رفيق را داشت و پس از هجرتش حكم معلم و راهبر را برايم دارد.

آري پدر! حال دو سال از رحلتت چه سخت و تلخ و چه پر حسرت و باشكوه مي­گذرد، ولي تو همچنان اثرگذار بر راه و انديشه و كردار ما هستي، و همچنان به مشتاقان حقيقت از عالم غيب راه نشان مي‌دهي و حتي شايد بيشتر از زماني كه در قيد حيات بودي! مطالعه و تعمق در انديشه‌هايت كه عمده آنها در شمارگان نشريه انتظار مكتوب شده است و همچنين مطالعه و شنيدن نظرات ديگران در خصوص تو، مرا بيشتر از پيش با تو آشنا كرده است. اكنون به خوبي درك مي‌كنم كه چرا رهبر فرزانه جهان اسلام حضرت آيت الله خامنه‌اي(مد ظله العالی)، تو را «مبارز با اخلاص» و «دوست ديرين خود» خطاب داد و يا حضرت آيت الله علي‌اصغر دستغيب با ديدن چهره تو ياد نفس مطمئنه مي­افتد و آيت الله حائري شيرازي تو را آموزگار خود در مسائل سياسي و مهندس راه خدا لقب مي‌دهد.

درست است كه در شناخت و معرفي انديشه‌هاي نابت دست تنها هستم و نه دوست و نه آشنا و نه حتي نهادهاي مرتبط مرا در اين راه ياري نمي‌كنند، با اين حال به تو افتخار مي‌كنم و تلاش مي‌كنم در عمل به وصيتت كوشا باشم و به كلام خدا كه فرمود: « قل اِنّما أعِظُكُم بواحدۀٍ أن تَقومُوا لِلّهِ مَثنَي و فُرادَي» جامعه عمل بپوشانم. و مي‌دانم كه در اين راه پر فراز و نشيب مي‌بايست چون تو به سلاح صبر و صلات خود را مجهز نمايم.

در پايان اين متن كوتاه لازم است كه بگويم؛ نمي‌توانم به هجرت تو بيانديشم و ياد اين بيت از غزل حافظ نيافتم، غزلي كه به نيت تو در روز حافظ و درلحظه‌اي كه قصد سفر كرده بودي خوانده شد:

 

ای صبا گر به جوانان چمن باز رسی        خدمت ما برسان سرو و گُل و ریحان را

 

   

 

أَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَةَ الْحُسَیْنِ یَومَ الْوُرُودِ

علي طاهري

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آخرین مطالب

همکاری با ما